اعتیاد کودکان و نوجوانان به تلفن همراه و اینترنت

راهکارهایی برای یک چالش جهانی

روابط عمومی انارستان

استفاده کودکان و نوجوانان از تلفن همراه و تبلت و بطور کلی حضور بسیار پر رنگ این گروه سنی در فضای مجازی و اینترنت امروزه به عنوان یک چالش جدی در سطح جهانی مطرح است و در این میان بازی‌های دیجیتال جایگاه ویژه ای در برنامه روزانه کودکان و نوجوان دارند. سازمان بهداشت جهانی چند روز پیش (۶ ژانویه) اعلام کرد که اعتیاد به بازی‌های دیجیتال را به عنوان بیماری به رسمیت می‌شناسد چرا که متخصصان در زمینه خطر اعتیاد به این بازی‌ها اتفاق نظر دارند. کشورهای مختلف هریک به سبک خود با چالش اعتیاد کودکان و نوجوانان به تلفن همراه، اینترنت و بازی های دیجیتال برخورد می‌کنند.


دو سرمایه‌گذار بزرگ شرکت آمریکایی اپل از این شرکت درخواست کرده اند با طراحی یک نرم‌افزار مدت زمان استفاده کودکان از تلفن همراه را محدود کند.

این دو سرمایه‌گذار که حدود ۲ میلیارد دلار از سهام شرکت اپل را در اختیار دارند. در این نامه تصریح کرده اند که هر نوجوان آمریکایی در ده سالگی نخستین تلفن هوشمند خود را می‌خرد و بطور میانگین روزانه چهار ساعت و نیم با آن کار می‌کند؛ البته اوقاتی که صاحب تلفن صرف مکالمه یا فرستادن پیام کوتاه می‌کند در این آمار محاسبه نشده است.

بر پایه گزارش خبرگزاری رویترز، حدود نیمی از نوجوانان آمریکایی به تلفن همراه معتاد هستند و نیاز دارند به پیام‌های ارسالی فورا پاسخ بدهند. حدود ۸۰ درصد نوجوانان آمریکایی هر یک ساعت یکبار تلفن خود را چک می‌کنند.

سرمایه‌گذاران اپل در این نامه ضمن یادآوری تاثیر استفاده بیش از حد از تلفن‌های همراه بر روی سلامت روان جوانان، پیشنهاد کرده‌اند که شرکت اپل برای انجام تحقیقات در این زمینه سرمایه‌گذاری کند و ابزارهایی را برای والدین طراحی کند که آنها بتوانند فعالیت کودکان خود در تلفن همراه را محدود و یا رصد کنند.

این درخواست نظارت با استقبال گسترده چهره‌های دانشگاهی روبرو شده؛ کسانی که در زمینه استفاده نسل جوان از اینترنت، مطالعه می‌کنند.  سونیا لیوینگستون، استاد روانشناسی اجتماعی در دانشگاه اقتصاد لندن که درخواست سرمایه‌گذاران را اقدامی مناسب دانسته، گفته است: «همه دوست دارند زندگی متوازنی داشته باشند، اما طراحی کنونی تلفن‌های همراه بگونه‌ای است که موجب تنش والدین با فرزندان می‌شود.»

سازمان بهداشت جهانی چند روز پیش (۶ ژانویه) اعلام کرد که اعتیاد به بازی‌های دیجیتال را به عنوان بیماری به رسمیت می‌شناسد چرا که متخصصان در زمینه خطر اعتیاد به این بازی‌ها اتفاق نظر دارند. اختلالی که بیشتر دامنگیر جوانان می‌شود.

دولت چین از سال ۲۰۰۸ اعتیاد به اینترنت را به عنوان بیماری به رسمیت شناخت و برای درمان آن اردوگاه‌های بازپروی برای نوجوانان راه‌اندازی کرد.  اما نظم خشک پادگانی، تمرین‌های سنگین بدنی و عدم وجود جایگزین‌های جذاب و جای خالی برنامه‌های اقناعی باعث شده انتقادهای زیادی متوجه این روش بشود و اثرگذاری آن مورد تردید قرار بگیرد. در واقع برنامه کاری این اردوگاه‌ها به پادگان‌های نظامی شبیه است. به اذعان برخی منتقدان این روش فاقد روح انسانی است به همین دلیل ممکن است پیامدهای روانی آن وخیم‌تر از اعتیاد به اینترنت باشد.

در کره جنوبی که داشتن موبایل برای دانش‌آموزان مدارس ابتدایی پدیده‌ای عادی است، از سال ۲۰۱۵ مراکز ترک اعتیاد برای نوجوانان راه‌اندازی شده و از سال ۲۰۱۱ قانونی موسوم به قانون «سیندرلا» وجود دارد که بازی آنلاین را از ساعت ۱۲ شب تا شش صبح برای افراد زیر ۱۶ سال ممنوع می‌کند.

اما در ایران دانش‌آموزان روزانه بیش از ۲ ساعت از وقت خود را در فضای مجازی سپری می‌کنند، این آمار حاصل پایشی هست که به روش نمونه‌گیری در چند کلانشهر انجام شده و مهدی فیض معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش آن را اعلام کرده است. در ایران بتازگی خط تولید تبلت کودک و نوجوان ایرانی افتتاح شده است این تبلت نارتب نام دارد و محصول انارستان است. نارتب مجهز به نرم‌افزار مدیریت والدین است و از این طریق پدر و مادرها می‌توانند برنامه زمانی و سطح دسترسی برای کودکان تعریف کنند. همچنین در این تبلت محتوای آموزشی و سرگرمی ویژه کودکان و نوجوانان جمع‌آوری شده است.

توضیحات بیشتر درباره تبلت کودک و نوجوان انارستانی : ( نارتب )

نظر دهید