انارستان؛‌ استارت‌آپی که کارآفرین شد

مدیر روابط‌عمومی استارت آپ انارستان در گفتگو با پانا با اشاره به اینکه انارستان در ابتدا فعالیت استارت آپی داشته اما اکنون کارآفرین است، گفت: در ایران ساز وکار بخش خصوصی برای رشد استارت آپ‌ها شکل نگرفته است به همین دلیل معاونت علم و فناوری در قامت انجل‌ها و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر ایفای نقش می‌کند.

مدیر صادقی به سیمکارت کودک و نوجوان انارستان به عنوان محصول ویژه انارستان اشاره کرد و گفت: درشهرستان‌ها استقبال بیشتری از سیمکارت‌های دانش آموزی در مقایسه با تهران شده است که یکی از دلایل آن تمرکز بیشتر والدین براستفاده فرزندان از محیط سالم، پاک و امن اینترنتی است و بیشترین استقبال در میان استان‌ها در استان اصفهان بوده است.

صادقی تصریح کرد: به طور کلی سیمکارت های امن برای کودکان و نوجوانان طراحی شده اما به طور معمول این کودکان در مقطع دانش آموزی نیز هستند به همین دلیل این سیمکارت ها سیمکارت دانش آموزی نام گرفتند درحالی که عنوان اصلی این سیمکارت‌های، سیمکارت کودک و نوجوان است.

وی با اشاره به سرویس نارلیگا در انارستان به عنوان بستر بازی‌های نوجوانان، گفت: در این سرویس با همکاری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری جشنواره بازی جام را برگزار کردیم که بستر مناسبی برای دانش آموزان فراهم شد و امکان برقراری ارتباط با بازیگران گیم که با استقبال زیادی هم مواجه شد .

صادقی تصریح کرد: در بازی جام ۳۷هزار نفر به رقابت پرداختند، از شمال ایران گرفته تا جنوبی‌ترین مناطق، از شرق تا غرب ایران، در مرکز و دور افتاده ترین نقاط ایران حتی در سیستان و بلوچستان اثر و و تقریبا از تمامی استان ها شرکت‌کننده داشته‌ایم. دیگر اینکه، مشارکت تولیدکنندگان بازی به تهران و پایتخت محدود نشد و از شرق و غرب و شمال و جنوب و مرکز کشور توسعه دهنده بازی داشتیم و هم اینکه شرکت‌کنندگان و مهم‌تر از همه برندگان محدود به شهرهای بزرگ و پایتخت نبودند.

وی با اشاره به برگزاری همایش‌های قطبی در حوزه هوشمندسازی مدارس گفت: برگزاری این همایش‌ها جزو مبانی دانشی ماست و در این همایش‌ها پیوندی ارگانیک با مجموعه و جامعه معلمان و دانش آموزان برقرار شد و به واسطه دانشی که وجود داشت مرحله به مرحله پروژه تعریف و کار به جلو هدایت شد.

مدیرروابط عمومی استارت آپ انارستان خاطرنشان کرد: الگوی رشد استارت آپ‌ها نشان می‌دهد معمولا استارتاپ‌ها در گام‌های ابتدای وارد یک مرحله افول می‌شود در این مرحله، فرشته ها یا حامی‌های مالی کمک‌های محدودی به آنها می‌کنند و پس از آن که به مرحله رشد رسیدند سرمایه‌گذاران ریسک پذیر وارد عمل می‌شوند و از آن فعالیت استارت آپی حمایت می‌شود تا به نتیجه برسد اما در ایران ساز و کار بخش خصوصی برای رشد استارت آپ‌ها شکل نگرفته است به همین دلیل معاونت علم و فناوری در قامت انجل‌ها و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر ایفای نقش می‌کند.

وی افزود: انارستان اکنون در مرحله ای است که نقش انجل ها یا سرمایه گذاران ریسک پذیر را برای برخی دیگر از استارت‌آپ‌ها ایفا می‌کند.

متن کامل مصاحبه را در سایت خبرگزاری پانا بخوانید (اینجا)

نظر دهید