محیطی امن و مفید برای دانش‌آموزان بر بستر زیست بوم انارستان

فروشگاه محتوا، سیمکارت و تبلت کودک و نوجوان زیست بوم انارستان برای ایجاد محیطی امن و مفید برای دانش‌آموز است که از نمادها و مفاهیم ایرانی و اسلامی بهره برده و با استقبال خوبی نیز از سوی والدین و مدارس مواجه شده است.

محمد جعفر نعناکار مدیر امورحقوقی و مجامع شرکت انارستان در گفتگو با خبرگزاری پانا، گفت: این استارت آپ موفق به ارایه سیمکارت دانش آموزی شده و تاکنون در راستای این طرح ۸۰۰ هزار سیمکارت دانش آموزی ارایه کرده است .

کارشناس حقوق استارت‌آپ‌ها در حوزه فناوری های نوین تصریح کرد: برنامه کنترل والدین که در این سیمکارت ها طراحی شده است امکان کنترل دانش‌آموزان را به واسطه نرم افزار پیش بینی شده در این برنامه یا ارتباطی که میان خط والدین و کودک برقرار می شود، فراهم می کند .

 لیست سفید به جای لیست سیاه اینترنتی برای دانش آموزان

وی اضافه کرد: والدین با این نرم افزار حتی قادرند که تعدادی شماره تلفن محدود را در گوشی کودک و نوجوان تعریف کرده و کودک تنها مجاز به تماس با آن شماره ها است. همچنین به جای لیست سیاه شامل وب‌سایت های فیلترشده، لیستی سفید شامل وب‌سایت های مفید برای کودک و نوجوان مهیا شده است. این لیست سفید بر اساس تجارب موجود و سایت های حاوی مطالب مفید و پر بازدید در حوزه کودکان توسط مراکز ذی‌صلاح تهیه شده است.

نعناکار گفت : استقبال از سیمکارت های دانش آموزی درمناطق و استان‌های کمتر توسعه یافته کشور بیشتر بوده است که ممکن است ناشی از موضوعات فرهنگی و کنترلی والدین باشد .

 پیش بینی محیطی امن در تبلت دانش آموزی

وی افزود: درکنار سیمکارت، تبلت دانش آموزی نیز وجود دارد که کودک یا دانش آموز تنها به محیطی که والدین برای او تعریف کرده اند وارد می‌شود.

کارشناس حقوق استارت آپ ها در حوزه فناوری‌های نوین گفت: به جای مارکت‌های موجود نیز فروشگاه نرم افزاری مخصوص به تبلت کودک و نوجوان با نام تجاری نارکت طراحی شده که در آن برنامه های مفید و کاربردی شامل کتب درسی، فیلم های آموزشی، موسیقی، برنامه های بازی بومی، برای کودک و نوجوانان در آن ارایه شده است . رویکرد ما در فروشگاه اینترنتی انارستان ارایه محتوای بومی است در همین راستا مولفان کتب درسی، مجلات و سازندگان بازی‌ّای رایانه‌ای شناسایی شدند و به تدریج با مراکزی که محصولات کمک درسی تالیف می کردند نیز مذاکراتی صورت گرفت .

نعناکار تصریح کرد: این شرایط موجب می شود تا والدین و مربیان دانش‌آموز فضایی را ایجاد کنند که برای دانش آموز امن‌تر است ما در انارستان تلاش می‌کنیم تا با استفاده از امکانات و زیرساخت های انارستان محتوای جدیدی را به داشته‌های قبلی اضافه کنیم .

نعناکار تصریح کرد: فروشگاه محتوا، سیمکارت و تبلت کودک و نوجوان زیست بوم انارستان برای ایجاد محیطی امن و مفید برای دانش آموز است که از نمادها و مفاهیم ایرانی و اسلامی بهره برده و با استقبال خوبی نیز از سوی والدین و مدارس مواجه شده است .

جذابیت راهکار انارستان برای جذب دانش آموزان به محیط های سالم اینترنتی

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دانش آموزان نیز مایلند در فضایی که با محدودیت مواجه است وارد شوند ، گفت: البته ممکن است دانش آموز تمایل چندانی به اعمال محدودیت نداشته باشد ولی ما تلاش می‌کنیم تا با افزایش تنوع و جذابیت در محصولات، کودک و نوجوان را به مسیر مناسب هدایت کنیم.

وی افزود: در انارستان پلتفرمی به نام نارلیگا برای برگزاری بازی‌های موبایلی فراهم کرده‌ایم  البته کار ما ساخت بازی نیست بلکه بازی‌ها با رویکردهای آموزشی، جذاب ،سرگرم کننده و غیرخشن بودن انتخاب و بستر رقابتی برای انجام بازی‌ها به صورت لیگ و جشنواره فراهم می شود.

متن کامل این مصاحبه در سایت خبرگزاری پانا (اینجا)

نظر دهید