معرفی یک بازی کودکانه

ریبو و رابی

نیما هانی

بهره گیری از بازی برای آموزش مفاهیم اجتماعی و پرورش ذهن کودک از دیرباز مورد توجه کارشناسان علوم تربیتی بوده است. امروزه برای این منظور بازی های دیجیتال با شیوه ها و سناریوهای متنوع و جذاب تولید شده اند که بازی ریبو و رابی یکی از این بازی ها است که در این مطلب به آن می پردازیم.

ریبو و رابی نام دو شخصیت کارتونی این بازی هستند که وارد سیاره زمین شده اند و کودک را در محیط شاد و کودکانه یک شهر همراهی می کنند. در این بازی کودک ضمن سرگرم شدن با ویدئو ها، داستان ها و بازی های مختلف، مفاهیم آموزشی مانند اشکال هندسی، اعداد (ریاضی)، حروف الفبا را یاد می گیرد، نقاشی می کند و مهارت های زندگی اجتماعی و فردی را تا اندازه ای فرا می گیرد از همین رو بازی ریبو و رابی مجموعه ای چندین بازی را در بر می گیرد.


بازی ریبو بدو

در این بازی کودک باید به ریبو کمک کند که بالا بپرد و حروف الفبا، شکل های هندسی و اعدادی که در آسمان هستند را بگیرد، کودک در هر مرحله باید بدنبال یکسری از حروف خاص بگردد.

بازی نقطه به نقطه

کودک باید حروف یا اعدادی را که روی نقاط قرار دارند رو با خط به هم وصل کند، ترتیب اتصال ها باید بگونه ای باشد که با پیوستن آنها، یک شکل هندسی درست بشود.

 بازی حباب ها

کودک باید حباب هایی رو که ریبو درست می کند را بترکاند، البته نه تمام حباب ها را بلکه آنهایی را که در هر مرحله برای او مشخص می شود.

موجود زنده

می دانیم که نقاشی و رنگ آمیزی برای کودکان افزون بر سرگرمی کارکرد پرورشی دارد. در این بخش کودک شما بر اساس خلاقیت خودش از حروف و اعداد وشکل‌ها، موجودات زنده درست می کند، برای آنها بینی و دهان می گذارد، با کلاه و مدل های مختلف مو قیافه های جذاب و با مزه می سازد. کودکان از این بخش خیلی به هیجان می آیند.

کاغذ بازی

این بازی نوعی آموزش کلاژ هست. کودک با کمک نیروی نوآوری خودش می تواند از تیکه های رنگی کاغذ، خودروهای جورواجور بسازد و حتی ماشین رو روشن کند.

نقاشی

این بخش در واقع رنگ آمیزی است، یک کار بسیار جذاب برای کودکان. در این بازی کودک حروف، اعداد و شکل‌های مختلف را رنگ آمیزی می کند.

تراکتور سواری

اینجا ریبو راننده تراکتور شده و کودک باید تخته سنگ‌هایی را که پیدا کنه و در تراکتور ریبو بیاندازه که حرف، شکل و عدد خواسته شده روی آنها وجود دارد. صدای بوق تراکتور ریبو شنیدنی است.

 حل معما

این بخش از بازی برای پرورش ذهن کودک طراحی شده. در بازی حل معما واژه هایی از کودک شما پرسیده می شود و او باید حرف به حرف کلمه‌های مختلف را پاسخ بدهد تا بنره جایزه‌های آن بشود. 

غذا دادن به ریبو

از دید کارشناسان یکی از دست آوردهای ضمنی بازی کردن برای کودکان فرآیند اجتماعی شدن است. کودک با بازی‌کردن در نقش دیگران و نگریستن به خود از زاویه دیگران، اجتماعی می شود. این بخش غذا دادن افزون بر مهارت آموزشی باعث پرورش درک اجتماعی کودک می شود. وقتی که ریبو گرسنه می شود،‌ کودک شما می تواند با شمار زیادی از حروف و اشکال و اعداد به ریبو غذا بدهد. واکنش های دوست داشتنی ریبو کودک را به هیجان می آورد.

قایق سواری

در این بازی که ریبو قایقران شده، از کودک سوالاتی پرسیده می شود او باید جعبه هایی را پیدا کند که جواب ها روی آنها   هستند و در قایق ریبو بگذارد تا قایق حرکت کند احتمال قرق شدن قایق هم وجود داره

بازی بسکتبال

کودک باید به ریبو کمک کند تا توپ را در سبد بیاندازد و  با هر پرتاب  یکی از حرف‌های الفبا و یا اعداد رو یاد بگیرد.

آبنبات بازی

در این بازی کودک با چیدن آبنبات‌های رنگانگ و گوناگون، حروف و اعداد و شکل‌های مختلف را درست می‌کند. شاید یکی از نکات منفی این بخش تحریک ذائقه کودکان برای خوردن آبنبات باشد، چون کارشناسان تغذیه تاکید دارند که کودکان کمتر شکلات و آبنبات مصرف کنند.

سبد و سفینه

در این بازی ماموریت کودک شما این است که حروف و اعدادی که رابی از سفینه به پایین پرتاب می کند را در سبد جمع کند و نگذارد که روی زمین بریزند.


لینک دانلود بازی ریبو و رابی:

نظر دهید