سبک تیراندازی در بازی‌های دیجیتال

تیر را بیانداز، امتیاز را جمع کن

محسن سمسارپور

سبک تیراندازی را با یک بازی نوستالژیک دهه شصتی‌ها می‌شناسند، تفنگ فیزیکی، کنسول میکرو و بازی شکار مرغابی، حتما در ذهن کاربران دهه شصتی انارستان صحنه‌ای از بازی که تیر به غاز‌ها و مرغابی‌ها می‌خورد به همراه آن موسیقی کوتاه و سگی که شکار را برای شما می‌آورد، نقش بسته است.

مهم‌ترین ویژگی این سبک سنجیدن دقت شما در نشانه‌گیری و هماهنگی بین عصب و عضله است. بطور معمول در بازی سبک تیر‌اندازی شما باید هدفی را نشانه بگیرید و بسته به میزان دقت امتیاز کسب کنید.

بااینکه محور تمامی بازی‌های این سبک تیراندازی کردن است، اما تنوع بسیار زیادی در سناریو و متن بازی‌های این سبک وجود دارد. به‌عنوان‌مثال از شکار پرندگان در آسمان گرفته تا مبارزه با مهاجمین به کشور.

برخی بازی‌ها زاویه دید مشخصی دارند و فقط پیش‌رفتن به سمت هدف از طریق جابجایی اسلحه و سرعت عمل است که شما را در بازی موفق می‌کند. اما در برخی موارد شما توانایی جابجایی بین زوایای مختلف را دارید و تغییر سنجیده و مناسب زاویه دید هم از جمله توانایی‌های بازی‌کننده بشمار می‌آید.

تیراندازی هم با توجه به شخصیت داستان نمونه‌های مختلفی دارد به‌عنوان‌مثال در نمونه اول شخص،‌ شما یک اسلحه را مشاهده می‌کنید که در دستان شماست و باید با استفاده از آن افراد یا سوژه‌های مختلف را مورد هدف قرار بدهید. نمونه قدیمی و امروزی این سبک بازی DOOM است. این بازی که از گذشته تا حال روی سیستم‌های رایانه‌ای وجود دارد با طراحی مراحل متنوع و پایه تیراندازی توانسته هواداران بسیاری پیداکند. اما در نمونه دیگر به‌جز اسلحه، شخصیت داستان را هم مشاهده می‌کنید که در این حالت سبک بازی سوم شخص نام دارد. مکس پین در سال 2000 مطرح‌ترین بازی در این سبک بود. البته بازی‌های دیگر که ترکیب سبک تیراندازی با دیگر سبک‌ها بودند مانند هیت‌من نیز وجود داشت. وقتی شما بتوانید شخص تیرانداز را درصحنه ببینید قرارگیری این شخص در فضاهای مناسب و نحوه صحیح سنگر گرفتن برای ایمن ماندن از تیررس دشمن نیز در زمره مهارت‌های بازی‌کننده به‌شمار می‌آید.

البته سبک‌های چندنفره در تیراندازی هم وجود دارد که حالت بازی تک‌نفره و همراهی یک تیم که دارای هوش مصنوعی هستند و کاربر را دنبال می‌کنند بیشتر مرسوم است. درواقع در این حالت شما به همراهی تیمتان که با سیستم و بصورت هوشمند کنترل می‌شود برای پیروزی تلاش می‌کنید.

در سبک‌های بسیار قدیمی از تیراندازی بازی‌هایی وجود داشت که بر پایه تیراندازی بودند اما مسیر حرکت کاراکتر اصلی از سمت چپ به سمت راست بود و باید در مسیر موانع و افرادی مزاحم را از پیش رو برمی‌داشت. در این‌گونه بازی‌ها معمولاً تیراندازی بصورت مستقیم و یا نهایتاً با پرش یا نشستن کاراکتر اصلی بازی انجام می‌شد و ریتم و آهنگ مشخصی داشت. البته بازی‌های خاص دیگر که از پایین به بالا در آن تیراندازی انجام می‌شد تا تمامی موانع موجود در بالای صحنه حذف شوند هم وجود داشتند که گونه‌های دیگر بازی‌های تیراندازی را تشکیل می‌دادند.

نظر دهید