بخش بازی های موبایلی و پلتفورم انارستانی در جام خلیج فارس

نشست خبری جام خلیج فارس

مسعود صادقی

امسال در جام خلیج فارس اولین دوره لیگ بازی‌های تلفن‌های همراه در کنار چهارمین لیگ سنتی بازی‌های دیجیتال برگزار می شود. جام بازی های رایانه ای خلیج فارس 12 تا 17 آبان ماه در سراسر ایران در مجتمع‌های فرهنگی دیجیتال برگزار می شود و جام بازی های تلفن همراه از امروز آغاز می شود. این جام را مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد با همکاری انارستان برگزار می کند.


سید مرتضی موسویان رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد صبح امروز در نشست خبری جام بازی‌های رایانه‌ای خلیج فارس با اشاره به پیشینه بازی های رایانه ای بر نقش روزافزون این بازی ها در زندگی مردم جوامع امروز تاکید کرد. وی گفت: در سال 1989، شانزده میلیون بازیگر بازی‌های رایانه‌ای در جهان وجود داشتند که 14 درصد آنها بصورت آنلاین بازی می‌کردند، در سال 1992 یعنی 3 سال بعد این رقم به 18 میلیون بازیگر با 30 درصد بازی‌های آنلاین ارتقا پیدا کرد و در سال 1995 هم 23 میلیون بازیگر بازی‌های رایانه‌ای در جهان وجود داشتند که 39 درصد بازی‌ها بصورت آنلاین بود.

موسویان افزود: رِنج سنی بازیگران در دنیا به 47 سال رسیده و پیش‌بینی می‌شود میانگین این سن افزایش پیدا کند.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود که در سال 1400 شمسی، 42 میلیون بازیگر داشته باشیم که تعداد بازیگران آنلاین آن بسیار بالاتر خواهد بود، حتی بازی‌ها از رایانه شخصی و کنسول در حال مهاجرت به سمت بازی‌های موبایلی با کیفیت بالاتر هستند. یکی از مواردی که در ایران هم‌اکنون رونق پیدا کرده، بازی‌های تحت اندروید و IOS است ما با درک این واقعیت امسال اولین دوره لیگ بازی‌های تلفن‌های همراه را در کنار چهارمین لیگ سنتی بازی‌های دیجیتال برگزار می کنیم، برگزار می کنیم و می‌کوشیم اوقات فراغت فرزندانمان را به فضاهای مدیریت‌شده هدایت کنیم.

برگزاری بازی‌های رایانه‌ای در 32 استان کشور 

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال گفت: فعال کردن مجتمع‌های فرهنگی دیجیتال در استان‌ها یکی از رویکردهای جدی ماست، به همین جهت می‌کوشیم رابطه مستمری بین آنها، مرکز رسانه‌های دیجیتال، مخاطبان و بازیگرها به وجود آوریم.

موسویان با بیان اینکه در 32 استان کشور بازی‌های رایانه‌ای به شکل استانی برگزار خواهد شد، افزود: بازی‌های استان تهران در جوار نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال یعنی از 20 تا 26 آبان برگزار می شود و مرحله بعدی آن هم در تهران است.

موسویان با بیان اینکه تمامی این بازی‌ها در مجتمع‌های شبکه ملی فرهنگ پیگیری شده و می‌کوشیم از پتانسیل شبکه‌ای آن بهره‌مند شویم تا هزینه‌ها کاهش پیدا کند،

عضویت 2 میلیون کودک و نوجوان در زیست بوم انارستان

در ادامه این نشست خبری، ابوالفضل محمودی مدیرعامل انارستان درخصوص تشریح جام بازی‌های رایانه‌ای خلیج فارس، گفت: در راستای ایجاد زیست بوم و‌کودک و‌نوجوان، انارستان برنامه های متعددی برای تمام جامعه کودکان تا نوجوانان ایرانی دارد. انارستان می کوشد یک دنیای شاد، جذاب و‌ مفید برای کودکان و نوجوانان ایرانی بسازد به نحوی که والدین از اینکه فرزندانشان در دنیای مجازی حضور دارند، خاطری آسوده داشته باشند.

وی افزود: فضای مجازی در کنار چالش های ماهیتی، ظرفیت ها و محتواهای بسیار مفید و متنوعی هم دارد که انارستان تلاش می کند بهترین و جذابترین آنها را برای کودکان و نوجوانان ایرانی گزینش و گردآوری کند و از این بستر برای تعالی فرزندانمان بهره گیری کند.

مدیر عامل انارستان گفت: انارستان با بیش از 2 میلیون عضو از میان جامعه کودک و نوجوان کشور، هر هفته لیگ بازی‌های موبایل برای کاربران برگزار می‌کند.

پلتفرم انارستانی بازی‌های رایانه‌ای 

محمودی در توضیح جام بازی‌های رایانه‌ای خلیج فارس تصریح کرد: به عنوان مثال یکی از کارهایی که‌ امسال انارستان انجام داده، اضافه کردن بخش بازیهای موبایلی به جام بازیهای رایانه ای هست. بدین ترتیب علاقمندان می‌توانند حتی از منزل، در جام بازیهای رایانه ای خلیج فارس در بخش بازی های موبایلی شرکت کنند. بازی ها مورد تایید وزارت ارشاد هستند و هر کاربری در این لیگ شرکت کند، از جوایز ارزشمند زیادی بهره مند می شود. ضمن اینکه این دوره از بازی ها ادامه دار هست و‌ انارستان هر هفته یک لیگ ‌برای کاربران برگزار می کند.

مدیرعامل زیست بوم یکی از اهداف برگزاری این جام های بازی موبایلی را معرفی بازی سازان ایرانی دانست و برای بازی سازان کشور هم‌ یک خبر خوب داشت و آنهم این بود که انارستان یک پلتفرم برای بازیهای موبایلی تامین کرده که امکان درآمدزایی برای بازی سازها و‌ توسعه بازارشان ایجاد می‌کند. بازی سازهایی که می‌خواهند مشارکت داشته باشند، به سایت iranpgc96.ir مراجعه کنند.

50 درصد بازی ها ایرانی هستند

در ادامه این نشست، علیرضا گودرزی فراهانی دبیر اجرایی لیگ خلیج فارس گفت: متوسط سن افرادی که بازی‌های موبایلی را انجام می‌دهند بین 15 تا 16 سال است، ضمن اینکه 18 میلیون بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی با متوسط وقت‌گذاری 1.5 ساعته در طول روز را در کشور داریم.

وی افزود: در پلتفرم بازی‌های دیجیتال جدید طراحی‌شده، قابلیت درآمدزایی و اجرای بازی در تلفن‌های همراه وجود دارد که بازی‌سازها می‌توانند به سایت Iranpgc96.ir مراجعه کنند، طبق پیش‌بینی‌های ما در چند ماه آینده 15 هزار کاربر بازیگر را جذب خواهیم کرد و می‌کوشیم تا 4 ماه آینده 50 بازی به این پلتفرم اضافه کنیم، همچنین در مجموع 400 میلیون جایزه پیش‌بینی شده هم در نظر گرفته‌ایم.

گودرزی فراهانی اظهار داشت: نسبت به سال گذشته حدود 50 درصد بازی‌ها ایرانی شدند به طوری که هم‌اکنون بازی ماشین، دارت، بولینگ و اسکای در بازی‌های تلفن همراه وجود دارد و تا آخر این هفته و هفته آینده هم تعداد بیشتری به بازی‌های آن افزوده خواهد شد.

وی افزود: بازی‌های مرحله استان تهران در حاشیه نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال برگزار می شود و مرحله نهایی مسابقات هفته اول آذرماه در قزوین برگزار می شود.

جذابیت و پرهیز از خشونت، شاخص های گزینش بازی ها

اکبر غفرانی دبیر بازی‌های بخش موبایلی جام خلیج فارس در ادامه این نشست، گفت: در گزینش بازی‌ها پرهیز خشونت و شاخص جذابیت مورد توجه ما است.

غفرانی از جایزه یک میلیارد ریالی جام گفت و افزود: برای لینک دانلود بازی ها دو راه وجود دارد یکی مراجعه به وب سایت جام به نشانی iranpgc.ir  و راه دوم ارسال عدد 160 ‌به سرشماره پیامکی 6020 و دریافت لینک دانلود بازی ها است.

آغاز بازی‌های استانی از دوازدهم آبان 

در ادامه این نشست، سعید پورایمانی دبیر اجرایی بازی‌های رایانه‌ای گفت: از 12 آبان جام بازی‌های رایانه‌ای خلیج فارس آغاز می شود و بعد از آن می‌کوشیم این جام را به لیگ ارتقاء دهیم. گستره آن در سراسر خاک جمهوری اسلامی ایران است. ضمن اینکه یک میلیارد ریال جایزه هم در مرحله استانی و کشوری پیش‌بینی کرده‌ایم.

پورایمانی اظهار داشت: شناسایی و ساماندهی بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای هدف اصلی برگزاری چنین جشنواره‌هایی است.

 


 

نظر دهید