تبلت انارستان، فرزندان را به والدین نزدیک‌تر می‌کند

گفتگو با سید محمد جعفر علائی مدیرعامل شرکت توسعه راهکارهای هوشمند امین

گفتگو: مسعود صادقی

کودکان و نوجوانان امروزی مثل بزرگسالان بیش از اینکه در فضای واقعی حضور داشته باشند در فضای مجازی دیده می‌شوند. اما تمام مظاهر تکنولوژی در کنار قابلیت‌های که دارند، عوارض و آسیب‌هایی هم دارند. در این زمینه رویکرد هوشمندانه مبتنی بر بهره‌گیری از قابلیت‌ها و پیشگیری از آسیب‌ها است. تبلت کودک و نوجوان محصول همین رویکرد است تا حساس‌ترین گروه اجتماعی را از آسیب‌ها در امان بدارد و از قابلیت‌های فناوری روز برای رشد شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان بهره بگیرد. در آغاز سال حمایت از کالای ایرانی درباره تبلت کودک و نوجوان انارستان با  سید محمد جعفر علائی، مدیر عامل شرکت تولید کننده این محصول ایرانی به گفتگو پرداخته‌ایم.


  • ایده تولید تبلت بومی برای کودک و نوجوان ایرانی از چه زمانی و چگونه مطرح شد؟

هدف ما در بدو تاسیس شرکت توسعه راهکارهای هوشمند امین، هوشمندسازی مدارس بود. پس از یک پروژه تحقیقات بازار، ما به این نتیجه رسیدیم که تعریف مدارس از هوشمندسازی با تعاریف ما تفاوت فاحشی دارد از این رو هوشمندسازی را در قالب یک راه‌حل ترکیبی شامل استفاده از تبلت، نرم‌افزار شامل سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی هدفمند مانند نرم‌افزار مدیریت کلاس، تعریف سطوح دسترسی، تخته هوشمند و ویدیو پروجکشن تعریف کردیم. لذا بدون در نظر گرفتن بازار مدارس در گام نخست روی تبلت‌های کودک و نوجوان متمرکز شدیم.

  • وجه تمایز این تبلت به نسبت تبلت‌های موجود چیست؟

ویژگی «نارتب» که محصول ما را از سایر رقبا متمایز می‌کند، سیستم عامل سفارشی‌سازی شده اندروید است. یک قابلیت مدیریت تلفن همراه MDM در هسته‌ی این سیستم عامل توسعه یافته است. بدین ترتیب یکسری قابلیت به اندروید اضافه شده از جمله اینکه چندین اپلیکیشن در این سیستم عامل جاگذاری شده است که قابلیت مدیریت نرم‌افزارها و اجزای سخت‌افزاری سیستم را در اختیار والدین قرار می‌دهد.

  • فرآیند سفارشی‌سازی این سیستم عامل در داخل خود مجموعه انارستان انجام شده است؟

بله. لازم به ذکر است که بایت تولید و توسعه این نرم‌افزار، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت ما را جزء شرکت‌های دانش بنیان شناسایی و معرفی کرده است.

هدف شما از تولید تبلت کودک و نوجوان چه بوده است؟

در بحث استفاده کودکان و نوجوان از فضای مجازی، خانواده‌های ایرانی دغدغه‌هایی دارند نگرانی از آسیب‌های اخلاقی و روانشناختی و همچنین انحراف از شاخص‌های فرهنگ ایرانی و اسلامی از جمله دغدغه‌های پدران و مادران ایرانی هستند. برای پاسخگویی به این دغدغه‌ها ما تلاش کرده‌ایم در تبلت‌های انارستان(نارتب) یک فضای ایمن، مفید و جذاب برای کودک و نوجوان ایرانی فراهم کنیم.

بحث دیگر امکان مدیریت زمان فرزندان است، بطور معمول وقتی که تبلت یا تلفن‌همراه به‌ دست کودکان و نوجوانان می‌افتد، مدت زمان زیادی از فضای خانواده دور می‌شوند و به همین نسبت از تعلیم و تربیت پدر و مادر محروم می‌شوند. می‌دانیم که استفاده بی‌رویه از این وسایل آسیب‌های جدی در پی دارد، از جمله فعالیت فیزیکی آنها کاهش می‌یابد و دچاراضافه وزن می‌شوند، همچنین از درس و تحصیل باز می‌مانند. با این اوصاف یکی از قابلیت‌های تبلت کودک و نوجوان انارستان امکان مدیریت زمان است. ما یک شعار داریم که می گویم «زمان بیشتر برای خانواده» و این شعار واقعاً با استفاده از تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند انارستانی محقق می‌شود.

امکان مدیریت زمان در تبلت انارستانی چگونه است؟

نرم افزار MDM قابلیت مدیریت زمان استفاده از دستگاه را دارد تا والدین بتوانند برای فرزندان خود در قالب کاربران مختلف، برنامه زمانی تعیین کنند. مثلا برای یک کودک ۵ساله، یک ساعت در روز و روی همان تبلت برای نوجوان ۱۲ ساله خود ۳ ساعت در روز برنامه زمانی تعریف کنند و این برنامه‌ریزی هیچ تداخلی با هم ندارد.

همچنین نحوه زمان‌بندی استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی تبلت هم وجود دارد. مثلا یک نرم‌افزار آموزشی یا سرگرمی داریم که می خواهیم تعیین کنیم در یک ساعت معین در روز کودک بتواند از آن استفاده بکند و بر همین اساس پدر و مادر می‌توانند گزارش‌گیری کنند. که آیا از این نرم‌افزار استفاده شده است؟ و در همین بازه زمانی از چه نرم‌افزارهای دیگری استفاده شده است.

از قابلیت‌های دیگر تبلت انارستانی بگویید.

از قابلیت‌های دیگر این نرم‌افزار استفاده از اینترنت ویژه کودک و نوجوان است. ما یک وایت لیست(White list یا فهرست سفید) از وب‌سایت‌های مفید و مناسب کودکان و نوجوانان ایرانی تدوین کرده‌ایم که پیوسته بروزرسانی می‌شود دردسته‌بندی‌های مختلف از کتابخانه‌های اینترنتی، پایگاه‌های آموزشی، سایت‌های خبری، بازی و سرگرمی ویژه کودک و نوجوان، سایت‌های دانشگاهی و... اینها را شناسایی و دسته‌بندی می‌کنیم .

قابلیت دیگر این نرم‌افزار، مدیریت تماس‌ها و پیامک‌ها است. امروزه دسترسی بچه‌ها به سیمکارت‌ها راحت‌تر شده است و تلفن همراه و تبلت بدون سیمکارت معنی ندارد. از طریق این نرم افزار می‌توانیم فهرست شماره‌های مجاز برای تماس و پیامک را کنترل کنیم این فهرست کاملا در اختیار پدر و مادر است هر شماره‌ای که آنها وارد کنند امکان برقراری ارتباط از سمت کودک را پیدا می‌کند.

والدین با این نرم افزار می توانند سطح دسترسی به سخت افزارهای دستگاه را هم تعیین کنند. درگاهای مختلف کنترل از جمله وای فای (WiFi) برای ارتباط، درگاه USB یا  OTGبرای انتقال اطلاعات، حتی نصب و حذف برنامه ها و موارد دیگر از این دست همه بنا به صلاحدید پدر و مادر فعال یا غیر فعال می شوند. 

درباره محتوای تبلت کودک و نوجوان انارستان بگویید.

در نارتب یک سری نرم‌افزارها بصورت پیش‌فرض نصب شده‌اند، از جمله نرم افزار اکتشاف علوم Lab Camera این نرم افزار در رابطه با اکتشافات علوم، مباحث درسی فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی است و امکاناتی را در قالب ۷ ماژول بسیار کاربردی و جذاب در اختیار معلم، دانش‌آموز و کودک و نوجوان قرار می‌دهد. به طور مثال تولید گراف می‌کند، حرکت‌سنجی دارد، سرعت‌سنج دارد و در کل یک نرم‌افزار آموزشی منحصر به فرد است.

نارتب یکی از درگاه‌های ورود به زیست‌بوم کودک و نوجوان انارستان در فضای مجازی است، هم والدین و هم خود فرزندان می‌توانند از طریق این تبلت به محتوای سرویس‌های مختلف انارستان مثل نارکت (فروشگاه اندرویدی کودک و نوجوان) دسترسی داشته باشند.

نرم‌افزار لب‌کمرا را چگونه تهیه کرده‌اید؟ آیا زبان نرم‌افزار فارسی است؟

نرم‌افزار Lab Camera محصول کمپانی «Intellisense» مجارستان است ما نمایندگی انحصاری آن را برای ایران، تاجیکستان و افغانستان یا بطور کلی برای کشورهای فارسی زبان اخذ کرده‌ایم و آن را با همکاری شرکت اینلی‌سنس به زبان فارسی سلیس و روان ترجمه کرده‌ایم. از تاریخچه و اثر مثبت این نرم‌افزار می‌توان به نصب آن بر روی یک میلیون تبلت در امریکا توسط شرکت اینتل توزیع آن در مدارس این کشور اشاره نمود.

وضعیت بازار هدف نارتب چگونه است؟

در ایران حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون کودک و نوجوان داریم که به نوعی همین تعداد دانش‌آموز داریم. گروه مخاطبان هدف همین ۱۳ میلیون کودک و نوجوان به‌علاوه والدین آنها و البته مربیان و مدیران مدارس هستند. ولی تمرکز اصلی ما روی کودک و نوجوان و والدین است.

در مدل تجاری خود چشم انداز آینده را چگونه دیده اید؟

در ۲ تا ۳ سال آینده، چشم انداز کوتاه مدت یا میان مدت ما این است که جزو سه برند اصلی طراحی کننده دستگاه‌های هوشمند همراه بخصوص برای کودک و نوجوان در داخل کشور باشیم و همینطور بتوانیم محتواهای آموزشی را بطور مشخص برای کودک و نوجوان ایرانی فراهم کنیم. چرا می‌گویم فراهم کنیم چرا نمی گویم تولید کنیم؟ برای اینکه با توجه به ماموریت هولدینگ توسعه مدیریت راهبردی امین و برند انارستان رویکرد ما تجمیع‌کنندگی محتوای آموزشی است تا از طریق تبلت یا تلفن هوشمند در اختیار کودکان و نوجوانان قرار بدهیم.

پیش بینی می کنیم اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود شرکت ظرف ۲ الی ۳ سال آینده می‌تواند برترین برند داخلی تولید‌کننده موبایل و تبلت باشیم.

همچنین طراحی و تولید راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیاء(IOT) جزو برنامه‌های اصلی تیم تحقیق و توسعه و طراحی محصول شرکت است و امیدواریم در آینده بسیار نزدیک، راهکارهای جدید و مفیدی در این حوزه معرفی نموده و با تجاری‌سازی آن روانه بازار نماییم.

 

نظر دهید