سن استفاده از تلفن‌همراه هوشمند به نزدیک ۴ سال رسیده است

ما ناگزیریم برای حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی برنامه‌ریزی کنیم

نفوذ فضای مجازی در دنیای امروز به مرحله‌ای رسیده است که سن استفاده از تلفن‌ همراه هوشمند به نزدیک ۴ سال کاهش یافته است و طبیعتا آسیب‌ها و البته فرصت‌های که برای رشد فرزندان ما وجود دارد شکل جدیدی به خود گرفته است.

سید مهدی شاهچراغ، کارشناس فضای مجازی و عضو هیئت مدیره انارستان ضمن بیان این مطلب، بر لزوم اتخاذ رویکردهای ایجابی تاکید کرد و گفت: ما ناگزیریم برای حضور کودکان و نوجوانان در فضای مجازی برنامه‌ریزی کنیم. رویکردهای سلبی در مواجه با فناوری‌های نوین مدت‌هاست که منسوخ شده‌اند. امروزه بسیاری از کشورهای پیشرفته و غیرمذهبی هم فضای مجازی ویژه کودک و نوجوان دارند. بنابراین موضوع فضای مجازی و محتوای ویژه کودک و نوجوان بر پایه چهارچوب‌های اصول تربیتی تعریف می‌شود.

وی افزود: انارستان تقریبا بزرگترین زیست بوم حوزه کودک و نوجوان ایرانی در فضای مجازی است، تمرکز اصلی ما ارائه خدمات، محصولات و محتوای متناسب سنین کودکان و نوجوانان است که این محتواها از طریق دستگاه‌ها، شبکه‌های اپراتور، سیمکارت و یا بصورت آنلاین به کودکان و نوجوانان ارائه می‌شود.

شاهچراغ تصریح کرد: انارستان برای پاسخگویی به این دغدغه‌ها ۲ سال پیش راه‌اندازی شد و ما در زیست بوم انارستان با رویکرد ایجابی تلاش کردیم یک دنیای متنوع، جذاب، آموزشی، مفید، هدفمند پیش روی کودک و نوجوان ایرانی قرار بدهیم.

 وی درباره سرویس‌ها و خدمات انارستان گفت: به جز سرویس بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی هدفمند، سرویس محتوایی غنی در قالب‌های مختلف فیلم، انیمیشن، کتاب‌های صوتی و نوشتاری ارایه می‌کنیم، فروشگاه محتوایی نارکت همکنون نزدیک به  ۲۰۰ هزار کاربر دارد. سرویس واقعیت افزوده را برای نخستین بار در کشور برای کتاب‌های آموزشی و علمی و همچنین کتاب‌های رنگ‌آمیزی به تازگی رونمایی کرده‌ایم. سیمکارت‌های ما که دارای اینترنت ویژه کودک و نوجوان هستند نزدیک یک میلیون مشترک دارند.

شاهچراغ درباره تبلت کودک و نوجوان انارستان به عنوان محصول جدید انارستانی گفت: خط تولید تبلت انارستانی ۸ آبان امسال با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد. تبلت کودک و نوجوان انارستان دارای یک سیستم مدیریت داخلی هست که علاوه بر اینکه به کودک دسترسی‌های بسیار خوبی برای استفاده از بهترین محتواهای کودک و نوجوان ارایه می‌دهد از سوی دیگر امکانات خوبی در اختیار والدین قرار می دهد تا نظارت و مدیریت رفتاری و زمانی فرزندان را براحتی انجام بدهند.

عضو هیئت مدیره انارستان در زمینه تولید محتوای کودک و نوجوان تصریح کرد: نگاه ما در این حوزه جذب حداکثری تمام شرکت‌های فعال در حوزه‌ی خدمات و محتواهای کودک و نوجوان است. ما تلاش می‌کنیم بیشترین و بهترین و با کیفیت‌ترین سرویس‌ها و محتواها را به کودکان و نوجوانان عزیز کشورمان ارائه بکنیم.

نظر دهید