۱۴ فروردین روز جهانی کتاب کودک

با کتاب کوچولوها بزرگ می شوند

دوم آوريل برابر با ۱۴ فروردین زادروز «هانس کريستين آندرسن» (۱۸۰۵ تا ۱۸۷۵) نويسنده نامدار دانمارکي خالق آثار داستانی کودک و نوجوان است که به عنوان روز جهاني کتاب کودک نامگذاری شده است.

هدف از نامگذاری و بزرگداشت روز جهانی کتاب کودک، گسترش فرهنگ كتاب و كتابخواني در ميان كودكان و نوجوانان كشورهاي مختلف جهان به‌منظور دستيابي به صلح و تفاهم جهانی، رشد و شكوفايي ادبيات كودكان و نوجوانان، و آشنايي نسل جوان با فرهنگ ملت‌ها عنوان شده است. 

هر سال يکي از کشورهای عضو به عنوان مسؤول برگزاري اين مراسم برگزیده می‌شود و پوستر و پيام روز جهاني را تهيه مي کند. امسال كشور لتونى میزبان این مراسم است که پوستر این دوره را با پیام: « the small is big in a book  با کتاب کوچولوها بزرگ می شوند» را طراحی کرده است.

از سال ۱۳۴۹ اين روز در ايران به ‌رسميت شناخته شد و وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۵۰ روز ۱۴ فروردين هر سال را روز جهاني كتاب كودك در ايران اعلام كرد. ايران در سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲) عهده دار برگزاری اين مراسم بوده است.

دفتر بين‌المللی کتاب براي نسل جوان (IBBY) در سال ۱۹۵۳در کشور سويس تأسيس شد. يکی از فعاليتهاي مستمر اين دفتر برپايي روز جهانی کتاب کودک است و برخی از کشورها اين مناسبت را به صورت هفته کتاب کودک برگزار مي کنند. «يلا لپمن» مؤسس دفتر بين‌المللي كتاب براي نسل جوان، در سال ۱۹۵۷ (۱۳۳۶) پیشنهاد نام گذاری یک روز به عنوان روز جهانی كتاب كودك را ارایه کرد.


نظر دهید