پیش ‌به‌سوی فضای مجازی مسئولانه‌تر

مراسم روز جهانی اینترنت امن در ایران همزمان با ۱۳۰ کشور جهان برگزار شد

مراسم بزرگداشت روز جهانی اینترنت امن‌تر یا اینترنت پاک دیروز ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ برای نخستین بار در ایران به همت انارستان برگزار شد.


روز اینترنت پاک یا اینترنت امن‌تر از سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳) در دومین روز از دومین هفته از دومین ماه میلادی جشن گرفته می‌شود و هدف از آن ترویج استفاده امن‌تر و مسئولانه‌تر از فضای مجازی است. این رویداد امسال در ۱۳۰ کشور دنیا برگزار شد در ایران هم برای نخستین بار به همت انارستان در دبستان نیمایوشیج واقع در منطقه ۲ تهران با حضور دانش‌آموزان و معلمان برگزار شد.

در این مراسم محمد جواد مطهری شریف درباره چالش‌ها و فرصت‌های اینترنت سخن گفت و تصریح کرد: اینترنت ارتباطات را برای ما ایجاد می‌کند اما همانطور که در فضای واقعی ما با هرکسی ارتباط نداریم و در فضای مجازی هم نباید با هرکسی در ارتباط باشیم.

وی افزود: از طریق اینترنت می توانیم به یکسری اطلاعات و محتوای مفید دست پیدا کنیم مثلا معلم موضوعی را برای تحقیق مشخص می‌کند اینترنت می‌تواند یکی از منابع تحقیق ما باشد در اینصورت آگاهی داشتن و درست استفاده کردن از اینترنت مستلزم این است که به هرجایی مراجعه نکنیم و از هر سایتی استفاده نکنیم چون ممکنه مثلا این کار باعث بشه که اطلاعات کامپیوتر ما را به سرقت برود.

مطهری شریف در ادامه با مطرح کردن مفهوم تقوا به تبیین جهت‌گیری کلی در مواجهه با اینترنت پرداخت و اظهار داشت: برای اینکه ما بتوانیم به اهداف خود برسیم و پیشرفت کنیم باید آدم با تقوایی باشیم. تقوا یعنی پرهیز از عوامل بازدارنده در مسیر تعالی انسانی، تمرکز بر اهداف کلیدی یکی از عوامل مهم پیشرفت است. در همین زمینه یکی از آسیب‌های که استفاده نادرست از اینترنت به ما می‌زند به هم‌زدن تمرکز است.

وی تصریح کرد: همه محتوایی که در اینترنت هست، لزوما مفید نیست. آن بازی دیجیتال که ذهن ما را پیوسته درگیر می‌کند و تمرکز ما را به‌سوی خودش منحرف می کند یا مطالب انحرافی و بی‌ارزش طبیعتا ما را از اهداف خودمان دور می کند.

در ادامه قاسم عابدی مدیر رومانت (اینترنت کودک و نوجوان انارستان) درباره این سرویس گفت: در بسیاری از کشورهای پیشرفته سرویس اینترنت ویژه کودکان وجود دارد تا نگرانی‌های پدر و مادرهای از بابت آسیب‌های فضای مجازی برطرف بشود. در ایران هم انارستان بتازگی سرویس اینترنت کودک و نوجوان را بنام رومانت راه‌اندازی کرده است.

عابدی افزود: اینترنت کودک و نوجوان افزون بر سیمکارت انارستان بر بستر اینترنت خانگی هم ارائه می‌شود.

وی موتور جستجوی ویژه کودک و نوجوان را از امکانات ویژه این سرویس عنوان کرد و درباره محتوای این سرویس گفت: در اینترنت کودک و نوجوان انارستان یک فهرست سپید از سایت های مفید ویژه کودک و نوجوان وجود دارد که پیسوته به‌روز رسانی می‌شود. افزون بر آن انبوهی از برنامه‌ها و سرویس‌های کاربردی با محتوای آموزش و سرگرمی ویژه کودک و نوجوان ایرانی را در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

۲ دیدگاه برای این مطلب

جلیلیان گفت:

آیا با خرید اینترنت پاک انارستان میشه از همراه بانکهامون یا برنامه هایی مثل آپ و ۷۲۴…استفاده کرد

anarestan گفت:

بله می توان استفاده کرد


نظر دهید