سبک استراتژیک در بازی‌های رایانه‌ای

مدیریت بازی‌ در دستان شماست

محسن سمسارپور

آیا علاقه دارید که دیگران را مدیریت کنید؟ آیا توانایی مدیریت منابع مالی و امکانات یک شهر را در خود می‌بینید؟ اگر با خود فکر کرده‌اید درصورت وجود امکانات می‌توانید با کمترین منابع بهترین بهره‌وری را داشته باشید، بازی‌های استراتژیک گزینه مناسبی برای شماست.

این روزها کمتر کسی است که بازی‌های دیجیتال را انجام داده باشد و با کلش اف کلنز آشنا نباشد. نمونه‌ای پر قدرت از بازی‌های استراتژیک که در سال‌های اخیر درآمدزایی بسیار بالایی برای تولید‌کنندگان و توسعه‌دهندگان این بازی داشته است.

یکی از عوامل موفقیت بازی‌های استراتژیک این است که کاربر را بسیار با خود درگیر می‌کند و زمان زیادی از زندگی کاربران خود را معطوف بازی می‌کند. همچنین این بازی بصورت دهان به دهان تبلیغ می‌شود و افراد زیادی بطور همزمان بر روی این بازی، فعالیت می‌کنند.

بازی‌های استراتژیک بطور‌کلی بر پایه برنامه‌ریزی و مدیریت کسی است که بازی‌ می‌کند، شما در نقش برنامه‌ریز و مدیر بازی هستید، در برخی از این بازی‌ها شما باید مدیریت یک روستا یا شهر را در دست بگیرید، در برخی دیگر شما در نقش مدیر معادن و منابع طبیعی بازی می‌کنید و بعضی از بازی‌ها شما را به دنیای هیجان انگیز کُرات دیگر می‌برند و با جمع‌آوری الماس و ... بازی را دنبال می‌کنید. منابع شما هر چه که باشند بعد از جمع‌آوری برای گسترش سازه‌های مختلف در بازی خرج می‌شوند، به مرور نفرات شما در بازی بیشتر شده و باید برای تامین نیازهای این افراد و ادامه فعالیت ‌آنها منابع بیشتری جمع کنید.

نکته جذاب بازی‌های استراتژیک امکان ایجاد گروه‌هایی است که متحد یکدیگر می‌شوند، گروه‌هایی که در آن افراد قوی و ضعیف در کنار هم مشغول فعالیت هستند. افراد قوی‌تر گروه سعی می‌کنند حمایت‌های لازم از افراد ضعیف‌تر را داشته باشند و افراد ضعیف‌تر هم برای تامین نیازهای گروه در تلاش هستند. به این ترتیب شما هم باید استراتژی خاص خود را داشته باشید و هم با استراتژی گروه هماهنگ بشوید.

هیجان بازی‌های استراتژیک با حمله کردن و مورد حمله قرار گرفتن در بازی به بالاترین حد خود می‌رسد، امکاناتی مانند صرافی برای تبدیل منابع به پول، امکان خرید و فروش در فروشگاه‌های داخل بازی و امکان ارسال هدایا برای بازیکنان هم گروهی و حتی در برخی بازی‌ها امکان دزدیدن منابع دیگران (کار خوبی نیست) به افزایش شور و اشتیاق بازیکنان به انجام اینگونه بازی‌ها کمک می‌کند.

بازی‌های استراتژیک از امکان بازی‌‌یک نفره تا بازی همزمان چند بازی‌کننده را دارند. در بازی‌های جدید نقشه بازی آن‌قدر بزرگ شده است که پیدا کردن گوشه و کنارهای دنج که کسی به آنها‌ سر نزده است به نوبه خود بخشی از خلاقیت و کیفیت بازی است. فضای بازی تا حدی کاربران را درگیر خود می‌کند که بخشی از تفکرات روزمره خود بیرون از بازی هم معطوف به بازی است.

از خوبی‌های بازی‌های استراتژیک گفتیم، اینکه شما مدیریت می‌کنید، می‌توانید منابع را با برنامه‌ریزی مشخص جمع‌آوری و خرج کنید، اما باید از مشکلات اعتیاد به این بازی‌ها هم گفت. متاسفانه شاهد هستیم بسیاری از خانواده‌ها از درگیر شدن کودکان، نوجوانان و حتی جوانان خود با این بازی‌ها ناراحت هستند و اگر کمی منطقی تفکر کنیم می‌توانیم به این گروه از والدین حق بدهیم. نارلیگا با بررسی بازی‌های استراتژیک یکی از بازی‌های ایرانی تولید شده که کمترین درگیری کاربران با بازی را طلب می‌کند به عنوان یکی از بازی‌های استراتژیک خود در بازی‌جام انتخاب کرد بدین ترتیب بازی پرسیتی را به کاربران معرفی کرده است که با استقبال خوبی از سوی کاربران مواجه شده است.

نظر دهید