سبک اکشن در بازی‌های دیجیتالی

کاراکتر اصلی بازی، حرف اول در سبک اکشن

محسن سمسارپور، واحد نارلیگا

اگر فکر می‌کنید که باید خودتان را قهرمان بازی فرض کنید و کنترل قهرمان یک داستان اکشن را در دست بگیرید، شما به سبک اکشن علاقه دارید. بازی‌های سبک اکشن یک داستان را به صورت مرحله به مرحله دنبال می‌کنند. در بازی‌های اکشن قدیمی‌تر وقتی شما به عنوان کاراکتر اصلی بازی‌کردن را آغاز می‌کنید و پس از طی مراحلی، می‌بازید، بازی شما را به مرحله اول هدایت می‌کند. شاید برای شما هم این مسئله جذاب نباشد، اما امروزه، بازی‌های اکشن امکان ذخیره‌سازی مراحل را در اختیار کاربران قرار داده‌اند.

همانطور که گفته شد یکی از ویژگی‌های مهم در بازی‌های اکشن، تعداد مراحل بالای بازی است و البته هیجان همیشه چاشنی بازی‌های اکشن هست، هماهنگی بین عصب و عضله‌ی بازی‌کننده در سبک اکشن تاثیر بسیاری در موفقیت وی دارد. نقش اول بازی یا همان قهرمان در بازی‌های اکشن دارای نیرو ذخیره‌ شده‌ای است که بر اساس مبارزاتی که در بازی رخ می‌دهد این نیرو کاهش پیدا می‌کند و به اصطلاح خوره‌های بازی رایانه‌ای، جان او تمام می‌شود. در مراحل مختلف بازی امکانات و تجهیزات مختلفی وجود دارد که بازیکن می‌تواند آنها را بدست آورد. اینکه شما چقدر زیرک باشید و مهارت لازم در جمع آوری امکانات و نیروهای اضافی داشته باشید. مراحل را آسانتر پشت‌سر می‌گذارید.

در سبک اکشن معمولا در انتهای هر مرحله با یک غول رو‌به‌رو می‌شوید. برای از بین بردن این غول باید یکسری امکانات و تجهیزات را در مسیر طی شده جمع آوری کرده باشید وگرنه شانس شما برای از بین بردن او بسیار پایین است. دشمنان زیادی در مسیر راه شما قرار می‌گیرند و تله های زیادی پیش رو دارید، معمولا این مراحل مشخص است و تغییراتی در هر بار اجرای بازی شاهد نیستید، اما ممکن است رفتار هر یک از دشمنان در بازی بسته به مراحلی که در آن بازی می کنید متفاوت باشد.

بازی‌های مختلفی در این سبک وجود دارند که خیلی از آن ها برای ما حکم یک نوستالژی را دارند، بازی هایی چون سوپرماریو (قارچ‌خور)، شاهزاده ایرانی و سونیک، معروف ترین بازی‌های این سبک بین نسل نوجوان و جوان ایرانی هستند.

 

 

نظر دهید