سبک شناسی بازی‌ها

درود به دوستان انارستانی، خوشحالم که یک بار دیگر می توانم برای شما بنویسم، اگر با من همراه باشید هر هفته مطلبی جدید در حوزه بازی ارائه می‌کنم. نارلیگا یکی از سرویس های انارستان در حوزه بازی و سرگرمی است. در چند هفته آینده قصد داریم به سبک شناسی بازی‌های الکترونیکی بپردازیم.

سبک ها از کجا آمدند؟ سوال خوبی است که شاید ذهن همه ما را مشغول کرده باشد، خیلی از ما فقط بازی می کنیم، و کاری به این کارها نداریم که سبک آن چیست، اما شناخت سبک ها کمک می‌کند تا بیشتر با بازی‌های مورد علاقه خود آشنا شویم، همچنین اگر کسب و کاری در زمینه بازی و سرگرمی داشته باشید، با افزایش شناخت از سبک‌ها می توانید مخاطبان خود، علاقه‌مندی آنها و ... را رصد کنید.

برای شناخت و تفکیک بهتر ویژگی‌های هر گروه از پدیده‌ها لازم است یک طبقه‌بندي‌انجام بشود. در حوزه بازی و سرگرمی اولین تقسیم بندی‌ها به سال های خیلی دور بر می گردد. زمانی که کریس کرافورد در کتابی با عنوان «هنر طراحی بازی‌های رایانه ای» سبک های مختلف را مطرح کرد. اما این سبک های بازی بعدها به تقسیمات جدیدی تری تبدیل شدند.

امروزه سبک‌های اکشن، اکشن ماجراجویی، ماجراجویی، تیراندازی، نقش آفرینی، استراتژی، شبیه‌سازی و ورزشی به عنوان ۸ دسته اصلی بازی‌های رایانه‌ای مورد توجه قرار گرفته‌اند که هر یک از آنها دارای زیر مجموعه‌هایی هستند. در مطالب بعدی به تشریح جزئیات آنها می‌پردازیم.

هر یک از سبک‌های بازی بر اساس ویژگی های خاص و منحصر به فرد دسته‌بندی شده‌اند، مثلا اهدافی که بازی دارد یکی از موضوعاتی است که در نامگذاری سبک تاثیر دارد به عنوان نمونه تیراندازی یا ورزشی، همینطور نام هایی که بر اساس شخصیت بازی انتخاب شده اند مثلا اول شخص بودن یا سوم شخص بودن می تواند گزینه هایی باشد که به اسامی سبک ها اضافه بشود.

به هر حال دسته بندی کردن و ایجاد سبک ها کمک می کند ویژگی های خاص آن سبک شناسایی بشود تا اگر کاربران به نوع خاصی از بازی ها علاقه دارند بتوانند در مورد آنها اطلاعات خوبی به‌دست بیاورند، همچنین با شناسایی سبک های مختلف و میزان استقبال از آنها می توان نمونه های مشابه و مناسب‌تر را تهیه و در اختیار کاربران قرار داد.

با ما همراه باشید تا در مطالب بعدی بیشتر با سبک های بازی آشنا شویم.


محسن سمسارپور، سرویس نارلیگا

نظر دهید