سبک شبیه‌سازی در بازی های دیجیتال

لذت بازی همراه با کارکرد آموزشی

محسن سمسارپور

اگر تاکنون سلسله مطالب سبک‌شناسی بازی‌ها در سایت انارستان را دنبال کرده‌اید، سبک‌های مختلفی را با هم مرور کردیم. امروز قصد داریم در مورد سبک شبیه‌سازی صحبت کنیم. شبیه‌سازی همانطور که از اسمش پیداست ایجاد چیزی شبیه به واقعیت است. بازی‌های این سبک یک وجه مشترک دارند و آن شبیه‌سازی یک موقعیت یا فرآیند برای کاربر است. نمونه‌های زیادی از این بازی‌ها وجود دارد، شاید بازی‌هایی را دیده باشید که شما به عنوان یک خلبان سوار هواپیما می‌شوید و دقیقا تنظیمات شبیه به هواپیمای واقعی را جلوی خود می‌بینید. معمولا بازی‌های شبیه‌سازی همراه با توضیحاتی است که کاربر بتواند از آن بدرستی استفاده کند و لذت ببرد. حتی گاهی از این بازی‌ها برای تمرین کارهای واقعی (مثلا خلبانی) استفاده می‌شود.

این نوع بازی‌ها با موضوعات گوناگونی ساخته شده اند و بدین ترتیب شبیه‌سازی موارد مختلف موجب شده بازی‌های جذاب و مورد پسند هر گروه در این سبک تولید بشوند. برخی از بازی‌های سبک شبیه‌سازی در زمینه امدادرسانی تولید شده‌اند. نمونه‌های دیگری از بازی‌های سبک شبیه‌سازی در حوزه زیست‌شناسی جانوری به بازار آمده‌اند. اما شاید یکی از چالش‌برانگیزین نمونه‌های این ‌سبک از بازی‌های رایانه‌ای، بازی The Sims نام دارد که در آن زندگی انسان‌ها و روابط بین این آنها شبیه‌سازی شده است. بی‌گمان یکی از کارکردهای مهم بازی‌های شبیه‌سازی نقش «آموزشی» آنها است.

در حوزه شهرسازی و مدیریت شهری بازی‌های شبیه‌سازی وجود دارد. خیلی از افراد بین این بازی و بازی‌های استراتژیک دچار مشکل هستند، اما برای روشن شدن تفاوت این دو سبک بازی باید گفت در بازی‌های استراتژیک معمولا شما در تلاش هستید که در جنگ با دشمن پیروز بشوید و یا از خود در مقابل یورش‌های آن دفاع کنید اما در بازی‌های سبک شبیه‌سازی در حوزه شهر‌سازی معمولا شما فقط کار مدیریت شهری را با منابعی که در اختیار دارید انجام می‌دهید و باید برای توسعه امکانات شهری تلاش کنید.

در مورد بازی‌های شبیه‌سازی گروه‌بندی سنی بازی‌کنان بسیار اهمیت دارد. بسیاری از بازی‌ها باید از نظر سن بازی‌کنندگان و نحوه بازی با آن مورد بررسی دقیق قرار بگیرند. به عنوان مثال بازی The Sims شبیه‌سازی تمامی جنبه‌های زندگی آدم‌ها است که طبیعتا برخی موقعیت‌های آن برای گروه سنی کودک مناسب نیست، بنابراین لازم است این بازی‌ها با نظارت کامل بزرگترها در دسترس کودکان و نوجوانان قرار بگیرند.

سبک شبیه‌سازی در بازی های دیجیتال ظرفیت بالایی دارد که با استفاده از این پتانسیل می‌توان برخی مسائل را بصورت غیرمستقیم به کودک و نوجوان و حتی گروه سنی جوان آموزش داد. در بسیاری از موارد که هزینه آموزش در نمونه‌های واقعی بسیار بالاست (مانند شبیه‌سازی خلبانی) می‌توان از این نمونه‌ها برای آموزش اولیه استفاده کرد.

نظر دهید