مناسبات امنیتی دهکده جهانی

همکاری جهانی برای حفاظت از کودکان در فضای مجازی

برخی چالش‌ها و تجربه‌‌های انسانی صرف‌نظر از تفاوت‌های نژادی، ملی، فرهنگی و... مسئله مشترک تمام انسا‌نها هستند و ابعاد آن در گستره زیست مردمان جهان تعریف می‌شود. موضوع حفاظت و امنیت کودکان در اینترنت همچون حفاظت از محیط زیست یکی از همین چالش‌های جهانی است که بدون همکاری‌های گسترده در سطح جهانی ناکام می‌ماند. رویکرد همکاری بین‌المللی در سال‌های اخیر با توسعه روزافزون فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات صورت جدی‌تر به خود گرفته است بویژه آنکه روز‌به روز این فن‌آوری‌ها بیشتر از پیش در دسترس کودکان و نوجوان قرار می‌گیرد. امروزه کودکان و نوجوانان نقش و سهم بسیار چشمگیری در دهکده جهانی مارشال مک لوهان دارند. دهکده‌ای که مناسبات جامعه شبکه‌ای کاستلز در آن نمود بارزی یافته است.


مساله افزایش اعتماد و امنیت در استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات  ICTبا تمرکز خاص روی کودکان و جوانان در کنفرانس جهانی توسعه مخابرات سال ۲۰۱۴ مطرح شد. پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارش «مطالعات تطبیقی در توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» را تهیه کرده است و در این گزارش درباره همکاری‌های بین‌المللی حفاظت آنلاین کودکان توضیح داده است.

 

همکاری‌های بین‌المللی در سطح سیاست

نهادهای سیاسی مانند شورای اروپا در حفاظت از کودکان در برابر محتوای زیان‌آور و مهارت‌های سواد رسانه‌ای کودکان به سطح بالایی از هماهنگی‌های سیاسی در سطح منطقه دست یافته است.

سازمان‌های مختلف بین‌المللی متناسب با ماموریت خود، عضویت و زمینه‌های تخصصی، درگیر گفت‌وگوی بین‌المللی در مورد حفاظت آنلاین از کودکان هستند، به عنوان مثال می‌توان از همکاری اتحادیه بین‌المللی مخابراتITU  و ائتلاف ایمنی آنلاین کودکان در چارچوب انجمن حاکمیت اینترنت (IGF) نام برد.

 

همکاری‌های بین‌المللی در سطح عملیاتی

تاکنون چندین طرح عملیاتی با مشارکت بین‌المللی با هدف حفاظت کودکان در فضای مجازی اجرا شده است. همکاری در اجرای قوانین، تبادل گزارش‌های مطالب آنلاین غیرقانونی در خطوط تلفنی، به اشتراک‌گذاری شیوه‌های حفاظت از کودکان در اینترنت از جمله این طرح‌ها هستند. شبکه خطوط تلفنی و مراکز اطلاع‌رسانی یک ابتکار موفق برای حفاظت آنلاین از کودکان هستند.

توسعه شاخص‌های قابل مقایسه برای سنجش جنبه‌های مختلف حفاظت آنلاین از کودکان می‌تواند به بهبود توسعه و اجرای سیاست‌ها کمک کند. تلاش‌های اتحادیه اروپا در این زمینه، برای درک بهتر رابطه بین استفاده از اینترنت و خطرات آنلاین و نیز نقش مثبت سیاست عمومی در کاهش خطرات آنلاین کمک شایانی کرده است.

مطابق پروژه آنلاین اتحادیه کودکان و نوجوانان اروپا کشورها از دسترسی به مستندات و مدارک بررسی شده نظرسنجی‌های به روز و داده‌های تطبیقی بهره‌مند می‌شوند. جدول ذیل مثالی در این مورد را نشان می‌دهد.

 

رنج سنی

درصد

کشور

۱۰ تا ۲۰

۹۰ درصد

ایرلند

۱۲ تا ۱۷

۵۱ درصد

لهستان

۹ تا ۱۲

۴۰ درصد

بلژیک

۱۳ تا ۱۸

۳۹ درصد

هلند

۹ تا ۱۶

۳۵ درصد

دانمارک

۹ تا ۱۶

۳۵ درصد

ایسلند

۹ تا ۱۶

۳۱ درصد

بریتانیا

۹ تا ۱۶

۲۹ درصد

نروژ

۹ تا ۱۶

۲۶ درصد

سوئد

۷ تا ۱۱

۲۵ درصد به بالا

ایتالیا

۱۰ تا ۱۵

۱۵ درصد

اتریش

 

 

 

نظر دهید