هوشمند‌ سازی و تسهیل آموزش

تبلت کودک و نوجوان انارستان ابزار کارآمد هوشمندسازی آموزش

دکتر محمد جعفر نعناکار

امروزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به سراسر زندگی انسان سایه افکنده است. سپهر آموزش به عنوان یکی از بنیادی‌ترین وجود زیست آدمی با پیدایش نرم افزارها ، فریم وردک‌ها، پلتفرم‌های مختلف آموزشی و سخت افزارهای گوناگون ماهیت ویژه‌ای یافته است.

هرچند در زمینه تولید نرم‌افزارهای آموزشی در ایران کارهای بسیاری انجام شده است اما در بهره‌گیری از سخت افزارهای اختصاصی و سفارشی شده برای امر آموزش آن هم در سطوح مدارس کاستی‌های محسوسی وجود دارد.

از آغاز طرح هوشمندسازی مدارس چند سالی می‌گذرد لیکن این حرکت ملی عموما به تجهیز یک کلاس از برخی مدارس با یک تخته هوشمند خلاصه شده است که تازه آن تخته هوشمند هم فاقد محتواهای کافی برای آموزش است. در حالی که تنها با نیم نگاهی به دیگر کشور‌های پیش رو در زمینه هوشمند سازی مدارس متوجه خواهیم شد علاوه بر آنکه لازم است محتوای غنی و تعاملی آموزشی برای دانش‌آموزان تهیه بشود بلکه باید ابزار های خاص برای دانش‌آموزان نیز تامین بشود، بنابراین استفاده از ابزار های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در خور دانش‌آموز می‌تواند تحولات عظیمی را در بخش آموزش و پرورش این قشر عظیم و استراتژیک کشور رقم بزند.

استفاده از تبلت‌های کودک و نوجوان انارستان با حدود و ثغور کارشناسی شده به گونه‌ای که بتوان آن را با طیب خاطر در اختیار دانش آموز قرار داد یکی از این راه حل های فنآورانه است، داشتن ویژگی‌های خاص آموزشی، ‌تطابق سخت افزارها با نیاز دانش‌آموز، اتصال این تبلت‌ها به شبکه ملی اطلاعات، ارایه فضای مجازی جذاب و مفید، وجود بخش مدیریت و مانیتورینگ برای والدین با رویکردهای آموزشی و تربیتی تنها بخشی از خصوصیات اینگونه تبلت‌ها است که محصولی ملی در خدمت توسعه پایدار است.

ورود کتب درسی به فضای الکترونیکی، امکان حل مسائل، در دسترس بودن برنامه‌های تعاملی آموزشی، برخورداری از بازی‌های بومی با مفاهیم ایرانی و اسلامی، نهادینه کردن ارزش‌های ملی به روش‌های جذاب، برگزاری آزمون‌های آنلاین، تصحیح و ارتقاء دروس آموزشی تنها بخشی از زیرساخت‌های فنآورانه است که می‌تواند در دسترس دانش آموزان ایرانی قرار گیرد.

سفارشی کردن سیستم عامل، طراحی لانچر مخصوص، استفاده از پلتفرم‌های بازی و آموزش، دسترسی به مارکت دانش‌آموزی که حاوی هزاران برنامک، کتاب، فیلم و صوت است و همچنین بهره‌مندی از سیمکارت‌های دانش‌آموزی انارستان تنها بخشی از امکانات تبلت انارستان برای دانش آموزان و والدین است.

با این اوصاف نوید می‌دهیم که انارستان به کمک بخش خصوصی محیطی را ایجاد نموده است که مهر ماه سال ۱۳۹۶ بسیار متفاوت از آنچه که امروزه در جریان است آغاز بشود، به امید روزی که شاهد فراگیر شدن آموزش‌های الکترونیکی در سطح کشور بوده و اطمینان حاصل کنیم که هیچ دانش‌آموزی از نعمت آموزش محروم نباشد.

 

دکتر محمد جعفر نعناکار

مدیر حقوقی و امور مجامع انارستان

نظر دهید