روز جهانی اینترنت امن‌تر

روز اینترنت امن‌تر (SID- Safer Internet Day) هر سال در دومین روز دومین هفته از دومین ماه سال برگزار می‌شود. کمیسیون اروپا در سال ۲۰۰۴ این روز را نامگذاری کرد و از آن زمان همه ساله متولی برگزاری این مراسم در سراسر دنیا است .

بیش از ۱۴۰ کشور دنیا امسال، مراسم روز اینترنت امن‌تر را برگزار می کنند و انارستان به‌عنوان نماینده رسمی روز جهانی اینترنت امن‌تر در ایران امسال سومین مراسم روز اینترنت امن‌تر در باغ کتاب تهران برگزار می‌کند.

هر سال شبکه Insafe یک موضوع متفاوت را برای برگزاری این رویداد انتخاب می‌کند. سال‌های پیش‌تر موضوعاتی مانند قلدری آنلاین و شبکه‌های اجتماعی در دستور کار این شبکه بود. فعالیت‌های «روز اینترنت امن تر» اغلب با محوریت یک رویداد مرکزی مهم در هر کشور و همراه با یک کنفرانس خبری برگزار می‌شود. در کنار آن کارهای داوطلبانه‌ای هماهنگ با آن در شهرها و مناطق مختلف صورت می‌گیرد. همه ساله در این روز به یک موضوع و یک شعار خاص پرداخته می شود. اما شعار امسال مثل پارسال «با هم برای اینترنت بهتر است Together for a better internet» است. در سال ۲۰۱۰ با شعار "فکر کن قبل از اینکه پست بگذاری عرضه اطلاعات و تصاویر شخصی آنلاین مورد توجه قرار گرفته بود. موضوع روز اینترنت امن تر سال ۲۰۱۱ زندگی مجازی بود که با شعار "این بیشتر از یک بازی است، این زندگی توست".

چرا باید به مساله امن‌تر بودن اینترنت توجه کنیم!؟

در روزگار ما اینترنت دیگر بخشی از زندگی روزمره تمام جوامع بشری شده و برای کودکان و نوجوانان بزرگترین خطر برای تماس گرفتن با افراد غریبه است. بی‌گمان والدین نمی توانند در هر لحظه از شبانه روز و زمانی که فرزندانشان وارد شبکه می‌شوند آنها را کنترل کنند و بنابراین به اصول و قوانین استواری برای محافظت از کودکان و نوجوانان در شبکه نیاز داریم.

تبلت کودک و نوجوان نارتب با امکان مدیریت توسط والدین، سیمکارت کودک و نوجوان انارستان با امکان اینترنت دوستدار کودک و سرویس اینترنتی چی‌خوبه برای دسته‌بندی محتوای انیمیشن و گیم، سه محصول زیست ‌بوم انارستان هستند که برای بهره‌مندی ایمن فرزندان از فضای مجازی ارائه شده‌اند.

انارستان نخستین مراسم روز جهانی اینترنت امن‌تر در ایران، سال ۱۳۹۶ در دبستان پسرانه نیمایوشیج تهران با حضور دانش‌آموزان و معلمان برگزار کرد. پارسال نیز این مراسم را انارستان در همین روز با حضور مهندس خسرو سلجوقی مجری توسعه خدمات فضای مجازی کودک در هنرستان دخترانه پاپلی خلعتبری برگزار کرد.

نظر دهید